Az OBD az angol On-board diagnostics kifejezésből származik, amit magyarra fedélzeti diagnosztikaként lehet fordítani. Egy olyan autós elektronikus rendszerről beszélünk, ami a járművekbe van integrálva.
A szoftveres vezérlőknek, valamint az érzékelőknek köszönhetően valós időben követhető nyomon egy adott jármű állapota. Ennek a rendszernek köszönhetően a különféle meghibásodások azonnal nyilvánvalóvá válnak. Ilyen lehet akár az injektor hibája, amely sok esetben felújítással orvosolható, vagy a nagynyomású szivattyú meghibásodása, amire ugyancsak a felújítás jelenthet gyógyírt.
Értelemszerűen sokkal hatékonyabban lehet karbantartani, kezelni egy járművet ennek a technológiai megoldásnak köszönhetően. Na és persze ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a környezeti normák betartásában is szerepet játszik a rendszer.
Egyre több elektronikai berendezés van az autókban
A gyártósorokról újonnan legördülő gépkocsikban ma már töménytelen mennyiségű elektronikai eszköz található. Ebbe beletartozik a kocsik szoftveres vezérlése, de a korszerű befecskendező rendszerek is igen komplex módon működnek. Egy személyautó működését és teljesítményét is meghatározzák az elektronikus rendszerek és azok mennyisége.
Fejlődnek a diagnosztikai koncepciók is
A folyamatos innovációk a diagnosztikai koncepciókat is érintik. Erre a fejlődő járműelektronika, valamint a komplex rendszerek miatt óhatatlanul szükség is van. Manapság rendkívül fontos szerepe van a fedélzeti diagnosztika, azaz az OBD mellett a műhelydiagnosztikának is. Joggal vetődik fel, hogy mi a fedélzeti diagnosztika és a műhelydiagnosztika közötti különbség.
Az OBD-rendszer szüntelenül monitorozza azt, hogy miként működik egy adott járgány. Ennek köszönhetően azonnal fel lehet tárni, ha valamilyen meghibásodás lép fel, méghozzá anélkül, hogy ehhez tüzetesen át kellene vizsgálni az autót. Mindezen felül a fedélzeti diagnosztika használatos a kipufogógáz-kibocsátás felügyeletére is, amit a szabályozó hatóságok is elfogadnak.
A műhelydiagnosztika ezzel szemben vezetett hibakeresésre épül. Ennek alkalmával több diagnosztikai módszert is bevetnek a szakemberek. A járművel kapcsolatos hibák feltárását, valamint azok megoldását az eltérő módszerek kombinációjának alkalmazása segíti elő.
Különféle hibákat tárhatnak fel a diagnosztikai módszerek
A diagnosztika alapján a szerelő megeshet, hogy azt javasolja, hogy vizsgáltassuk be a porlasztókat vagy éppen a nagynyomású szivattyút. Ilyen esetben mindig célszerű felkeresni a Tamorin Kft.-t, amely nagy tapasztalattal rendelkezik ezek felújítása kapcsán.
Ez a cég vállalja, hogy 24 órán belül elmegy a kérdéses alkatrészért, majd a javítást követően vissza is szállítja. Jó hír, hogy ők csak a javítás költségét kérik el, a szállításért külön nem kell nekik fizetni.