Az otthonaink nyújtanak menedéket az időjárás viszontagságai ellen, alapvető elvárásunk velük szemben a magas komfort és az energiahatékonyság, ami az épületszerkezetek megfelelő szigetelésével biztosítható.
Védekezni nem csupán a hő, de a nedvesség, a talajból beszivárgó víz és a csapadék ellen is kell, ugyanis veszélyezteti az épület állagát és végső soron a biztonságunkat.
A homlokzatok esetében nemcsak a hőszigetelésről kell gondoskodni, hanem a lábazatok vízszigeteléséről is, illetve a talajon fekvő padlók, valamint a tetők esetén is fontos mindkettő. Milyen anyagok közül választhatunk, hol használható a népszerű, csomeszigeteles.hu-nál elérhető kőzetgyapot?
Szigeteljünk okosan!
Az épületek hővesztesége jelentős lehet, rengeteg energia távozhat a falakon, a tetőn, a födémeken és más szigeteletlen vagy nem megfelelően hőszigetelt épületszerkezeteken át. Ez visszaköszön a resziszámlákban, így ha csökkenteni szeretnénk a fűtési és hűtési költségeket, szigeteléssel kell ellátni a legnagyobb hőveszteséget elszenvedő homlokzatokat, a tetőt, a födémeket és aljzatot, illetve sort kell keríteni a nyílászárók cseréjére is.
A hőszigetelés mellett a vízszigetelés is hozzájárul a komfortunk fokozásához, illetve a szerkezetek tartósságához, stabilitásához. A homlokzatok talajjal érintkező felületének, a lábazatoknak a szigetelése is elengedhetetlen, erre speciális anyagot, XPS szigetelést használhatunk.
Melyek a leggyakoribb szigetelőanyagok?
A természetes alapanyagokból készülő, újrahasznosítható kőzetgyapot-szigetelés kiváló hő- és hangszigetelő képességekkel rendelkezik. Hidrofóbizált, vagyis víztaszító tulajdonsággal is bír, kiváló páraáteresztő, vagyis megakadályozza a penészedést.
Nagyon jó tűzvédelmi tulajdonságai okán is megfelelő választást jelent, ugyanis fokozza a biztonságot. Alak- és mérettartó, nem tömörödik, nagy hőmérséklet-ingadozás hatására sem esik össze, nem öregszik el, hosszú távon sem veszít a szigetelőképességéből. Egyaránt alkalmazható vízszintes és függőleges felületeken, homlokzati hőszigetelő rendszerekben, válaszfalak, födémek, magas- és lapostetők szigeteléséhez.
Hasonló tulajdonságokkal rendelkezik az üveggyapot-szigetelés is, azonban a kőzetgyapotnál megfizethetőbb megoldást kínál. Hagyományos formájában szúr és porzik, illetve az egészségre ártalmas lehet, de fújt változatban problémamentes.
Az EPS és az XPS, vagyis expandált polisztirol-szigetelések könnyűek, gazdaságosak és rendkívül sokoldalúan használhatók, ugyanis lépésálló változatban is elérhetőek. Különösen népszerűek falak és padlók szigetelésére. A lábazatokra alkalmazott XPS szigetelés ellenáll a nedvességnek, a mechanikai behatásoknak, hozzájárul az épület hosszú távú védelméhez.
Miért szigeteljük az épületeket?
A megfelelő anyagokkal és szakértelemmel kivitelezett épületszigetelés növeli az élettartamot, javítja a belső környezet komfortját és csökkenti az energiafogyasztást, valamint a környezetre gyakorolt hatást.