Manapság, amikor gyakran sokan önmaguk vágnak bele a festési munkálatokba, legyen szó akár falak vagy fafelületek festéséről, azt gondolják, hogy ehhez nem kell más, mint a megfelelő minőségű falfesték. Holott nem szabad megfeledkezni az alapozásról sem.
Minőségi festékek és alapozók
A Bíborfesték Üzletház alapozók kínálatában sokféle termékkategóriával találkozhatunk, így alapozófestéket is vásárolhatunk itt falra, fára vagy fémre. Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen típusú felületet szeretnénk festeni, ugyanis a festékek sem ugyanolyanok. Más tulajdonságokkal bírnak, más-más összetevőkből állnak.
Az alapozó használatának lényege, hogy kapjunk egy erős alapfelületet, amihez majd jól tapad a festék, legyen szó akár falról, fémről, fáról. Alig van olyan felület, ahol ne lenne szükség az alapozásra, ez az előkészítés a későbbi végeredmény minőségét és tartósságát is befolyásolja. Legyen szó akár porózus anyagokról, betonról vagy fáról, az alapozás egy olyan felületet képez, amely biztosítja a következő rétegek megkötését.
Érdemes erre az egészre úgy gondolni, mint a házépítésre. Hiába vesszük meg a legjobb falazóanyagot és egyéb holmit, ha az alapok nem megfelelőek. És mint ahogy a házunk esetében is fontos, hogy legyen egy jó alap, úgy a falaknál sem árt, ha megfelelően előkészítjük a felületet a festéshez.
Falfestés előtt alapozás
A nem megfelelően előkészített falnál bizony előfordulhat, hogy a festék repedezni, mállani vagy peregni kezd. Persze ez azon is múlik, hogy milyen minőségű anyaggal dolgozunk, de azon is, hogy megfelelő volt-e, illetve volt-e egyáltalán alapozás.
A folyamat lényege voltaképpen egy stabil, tiszta és sima alap létrehozása, így ezen sokkal könnyebben meg tud majd tapadni a festék. Az alapozó kémiai reakcióba is léphet a fallal és a festékkel, így lesz erősebb a kötés, a tapadás.
A végeredmény magáért beszél
A falfelület az alapozás során egyenletesebb, simább lesz, az apró rések, repedések, kisebb hibák is kiküszöbölődnek, tehát a végeredmény nemcsak tartósabb, hanem még szebb is lesz. Tanácsos figyelembe venni a fal nedvszívó képességét is, ha túlságosan nedvszívó, akkor jó sok festéket fog magába szívni, ráadásul a fal foltos is lehet. Persze a foltokat eltüntethetjük azzal, ha még több réteggel dolgozunk, de ilyenkor sem feltétlenül lesz egységes a végeredmény.
Költséghatékonyság szempontjából is érdemesebb alapozót használni, így kevesebb pénzt is költünk, kevesebb munkánk is lesz a festéssel, és az eredmény is szebb, simább falfelület lesz.
Ha pedig mi magunk vágunk bele a feladatba, készüljünk fel alaposan, szerezzünk be minden anyagot és eszközt, szerszámot, amire csak szükségünk lehet, illetve mindig olvassuk el a gyártó használati utasítását, és persze tartsuk is be. Különösen figyeljünk arra, hogy mennyi festékre és alapozóra lesz szükségünk, és a száradási időt is vegyük komolyan.