A koronavírus-járvány – bár az egész világot megrázta – voltak azért pozitív hozadékai is. Ilyen például az, hogy ma már számos munkahelyen adott a home-office munkavégzés lehetősége.
Különösen igaz ez azon munkakörök esetében, amelyek elvégzéséhez elegendő csupán egy laptop vagy egy számítógép és egy telefon. Az utóbbi időben azonban arra is megnőtt az esély, hogy bevezetésre kerüljön a négynapos munkahét. Az alábbi cikkben utánajárunk, hogyan lehetséges ez!
Mit is jelent a négynapos munkahét?
A négynapos munkahét azt jelenti, hogy az elterjedt 5 munkanap – 2 nap hétvége felosztás helyett a 4 munkanap – 3 nap hétvége rend érvényesül. Ez pedig hatalmas előrelépés lehet a munka-magánélet egyensúlyának megteremtésében.
A négynapos munkahét természetesen nem valósítható meg minden szakmában, de a legtöbb BudapestAllas.hu oldalon elérhető budapesti informatikai munka tekintetében mindenképpen. Meglepődésre adhat okot, de ez nemcsak a munkavállalók, de a munkáltatók számára is kedvező lehet. A motiváltabb, jobb mentális és fizikai állapotban lévő alkalmazottak ugyanis sokkal hatékonyabban és eredményesebben dolgozhatnak rövidebb idő alatt is.
A rövidebb munkahét előnyei
Annak, hogy miért jár számos pozitívummal a rövidebb munkahét, több oka is van. Egyrészt a kipihent, jobb állapotban lévő munkaerő kétségtelenül hatékonyabban képes dolgozni, mint egy fáradt és kimerült alkalmazott. Másrészt a tudat, hogy a hétből csak négy napot kell munkával tölteni, a többiben pedig mindenki foglalkozhat a családdal és a barátokkal, már önmagában is hatalmas motivációt jelent.
A lényeg tehát, hogy a ledolgozott munkaórák helyett a hatékonyságra és a produktivitásra kerüljön a hangsúly. Ennek előnyeit a vezetők és a beosztottak is élvezhetik, ráadásul rövid időn belül learathatják a megközelítés gyümölcseit.
Időbeosztás hatékonyan
A négynapos munkahét megvalósításának kulcsa az időbeosztásban rejlik. Gondoljunk csak bele: mennyivel hasznosabb például 4×25 percet aktívan, fókuszáltan egy feladat elvégzésére fordítani, mint órákig görnyedni egy feladat felett és nem jutni semmire. Az intenzív szakaszok közé érdemes pihenőket beiktatni, amikor átmozgatjuk magunkat, elmegyünk egy rövid sétára, levegőzünk egyet. Így újult erővel és tiszta fejjel folytathatjuk a munkát ott, ahol abbahagytuk.
A négynapos munkahét tehát nem egy utópisztikus gondolat, igenis reális lehetőség van arra, hogy a közeljövőben hazánkban is bevezetésre kerüljön. Minden olyan munkáltatónak, aki ódzkodik a gondolattól, hogy csak heti négy napban találkozzon az alkalmazottaival, érdemes sorra venni a megközelítés adta előnyöket! Majd ezek figyelembevételével dönteni az esetleges változtatás mellett. Ami biztos, az az, hogy a négynapos munkahéttel mind a munkáltatók, mind pedig a munkavállalók csak nyerhetnek.