Gyakran előfordul, hogy bőrünkön vörös, viszkető, száraz területek alakulnak ki, melyek testszerte megjelenhetnek. A mindennapi életet is befolyásoló tünetek később még súlyosabbá válhatnak, hiszen a vakarózás hatására apró sebek jelennek meg.
A bőr felszínén kialakuló tünetek csak egy része a betegségnek, hiszen a probléma mélyebben gyökerezik. Ahogy észleljük magunkon a szimptómákat, érdemes felkeresni az Aesthetica Orvosi Központ bőrgyógyász szakvizsgálatát, ahol személyre szabottan összeállított kezelési tervvel segítenek a gyógyulásban. Az ekcéma kialakulásának okait és tüneteit részletesebben is megismerheted cikkünkből.
Ekcéma tünetei
A betegség különböző tünetekkel járhat, függően az egyéntől és az időszakos állapot stádiumától. Általában először a viszkető, kisebb-nagyobb vörös foltok jelennek meg testszerte. Az irritáció egyes esetekben magas, ilyenkor a viszketés folyamatosan fennálló problémát jelent.
Az ekcémás bőr kiszárad, emiatt pedig berepedezik, durva felülete pedig érzékennyé válik. Akiknél hosszabb ideje van jelen a megbetegedés, kis hólyagok alakulhatnak ki, melyek felszakadva nedvedzenek. Mivel a kellemetlen tünetek látványosak is, így a fájdalom mellett még a lelki gondokkal is szembesülniük kell a pácienseknek.
Kiváltó okok
Az ekcéma kiváltó oka többféle lehet, így elég nehéz megtalálni a probléma gyökerét. Az egyik alapvető gond az öröklődés, ezért akinek a családjában már előfordult hasonló megbetegedés, annál nagyobb eséllyel alakulhat ki ekcéma. Mint néhány más bőrproblémát, ezt a kórt is okozhatja az immunrendszer működésének zavara. Védekező rendszerünk túlreagálja a külső hatásokat, próbál védekezni.
A stressz szintén okozhat ekcémát, míg másoknál allergiás reakcióként jelenik meg. Az érzelmi állapot egyébként a már meglévő tüneteket tovább ronthatja, így a kiegyensúlyozottság és a nyugalom is fontos szerepet játszik a gyógyulásban.
Ekcéma típusai
Több típusát lehet megkülönböztetni az ekcémának, így ezek kezelése is eltérő hozzáállást kíván. Az atópiás ekcéma már csecsemő- vagy gyermekkorban kialakul, de kezeléssel az idő előrehaladtával javuló tendenciát mutat. Az irritatív kontakt szindróma egy külső behatás következménye lehet, melyet általában egy irritáló anyag okoz. Elsősorban a kezeket érinti, mert főként szappanok és oldószerek használata során jelentkeznek a tünetek.
Az allergiás kontakt ekcéma nevében hordozza a probléma forrását. Rövid ideig elég, hogy az allergén anyaggal kapcsolatba kerüljön a beteg, mégis hosszú távon jelen lesznek a tünetek, melye az ismételt érintkezés során súlyosabbá válnak. Általában a nikkelalapú ékszerek, lanolintartalmú kozmetikumok, illóanyagok és gyógyszerek válthatják ki az allergiás reakciót. A szeborreás ekcéma fennállását pedig a faggyúmirigyekben gazdag testrészeken tapasztalhatjuk.
Amint a tüneteket észleljük, keressünk fel bőrgyógyász szakorvost, aki beazonosítja az ekcéma típusát és elkezdi a kezelését.