A növényvédelmi szakirányítóknak nagyon fontos szerepe van abban, hogy sikeresen működjön egy gazdaság. Mára sajnos a különféle kereskedelmi cégek háttérbe szorítják őket, és az ott dolgozó értékesítők igyekeznek szakmai tanácsokat is adni.
Ha profin szeretnél gazdálkodni, akkor inkább keress meg egy tapasztalt szakmérnököt, aki növényorvos is egyben! Például a Morva Növénydoki növényvédelemben segítségünkre lehet. Vegyük most sorra, hogy mit csinál pontosan egy növényvédelmi szakirányító, mire terjed ki a hatásköre!
Nem a növényvédő szer a lényeg!
Létezik egy szemlélet, miszerint a növényvédő szertől függ, hogy mennyire hatékony a védekezésünk egy-egy kártevővel, gyomnövénnyel szemben. Ettől azonban sokkal eredményesebb, ha azokra a kérdésekre keressük a választ, hogy “mi ellen és mikor”.
Egy növényvédelmi szakirányító először is felismeri az adott táblában keletkezett probléma okát, és speciálisan arra javasol kezelési módszert. Ugyanakkor a “hogyan” kérdésköre is fontos szereppel bír, ugyanis nem mindegy a felhasznált víz mennyisége, a permetezőgép állapota és a fúvókák típusa sem. Ezek után jöhet a szer kiválasztása.
Céloknak megfelelően
Miután a fenti kérdésekre megkaptuk a választ, várhatóan a növényvédő szer költsége is alacsonyabb lesz. Ilyenkor már leszűkül a kör, és a fő okra kell “csak” megoldást találni. Tulajdonképpen ezen lépések mindegyike egy integrált növényvédelmi szemlélet része, ami nemcsak hatékony, de költségkímélő is.
Miért válasszunk független növényvédelmi szakirányítót?
Amikor növényvédő szakmérnököt keresünk, akkor az a legjobb, ha nincs érdekeltsége gyártók, illetve kereskedelmi cégek irányába. Vagyis ne egy-egy márkát ajánljon, hanem a problémára a legmegfelelőbb és legköltséghatékonyabb megoldást. Ilyen független cég például a Morva Növénydoki, érdemes alaposabban is megismerni a szolgáltatásaikat!
Hogyan néz ki a gyakorlatban?
A szemléltetés kedvéért maradjunk az említett szolgáltatónál, és vegyük sorra, hogy nála mi minden tartozik a növényvédelmi szakirányítás alá!
- Az egyik ilyen az alapszolgáltatás, vagyis az elektronikus vényírás, mellyel az I. forgalmi kategóriába tartozó készítményeket vásárolhatják meg a gazdálkodók. Ennek része a folyamatos telefonos kapcsolattartás, tanácsadás, hogy a lehető legoptimálisabb készítmények kerüljenek kiválasztásra. Ide nem tartozik a rendszeres területjárás.
- Másik a prémium növényvédelmi szakirányítás. Itt már a táblajárás is megjelenik kéthetente, melynek során figyelemmel kísérik a kultúrnövény fejlődését, és dokumentálják a változásokat. A gazdálkodók pedig tábla- és hatóanyag-szinten kapják meg, hogy milyen beavatkozások szükségesek. Vagyis nem növényvédő szer ajánlása történik, hanem komplex agrotechnikai beavatkozásokra tesznek javaslatot.
Mindezek mellett létezik precíziós növényvédelmi szakirányítás is, ami már valóban a jéghegy csúcsa.