Magyarországon is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a könnyűszerkezetes házak. Természetesen az élen még mindig a téglaházak vannak, de az utóbbi időben (az építőanyagok árainak növekedésének köszönhetően) minden eddiginél nagyobb figyelem hárul az egyszerűbb kialakítások felé.
Mi az a könnyűszerkezetes ház?
Érdemes erről részletesebben is beszélni, mivel több tévhit, félreértés is terjed a köztudatban. Például a készházakat gyakran keverik össze a könnyűszerkezetes ingatlanokkal, vagy a gyorsházakkal. Bármelyiket is válasszuk, minőségi alapanyagokra garantáltan szükség lesz.
A Káplár fatelep termékei között mindent megtalálhatunk, amire szükségünk lesz az építkezés, felújítás során. Könnyűszerkezetesnek azt a házat nevezzük, aminek a súlya nem éri el a 300 kg/m2-t. Ez az egyszerű definíció, de ez már idejétmúlt, mivel vannak olyan téglaházak, amelyek megfelelnek ennek a feltételnek.
A “könnyűszerkezetes” kifejezés alatt ma már az építési technikát értjük. Itt a váz általában fémből vagy fából készül. Előbbi megjelenése újdonságnak számít, mivel évekkel ezelőtt még kizárólag fát használtak.
A készház és a gyorsház is a könnyűszerkezetes kialakításhoz tartozik, de ezek inkább alkategóriát képeznek. Az építési folyamatban nagy különbségek vannak. A készház előregyártott panelekből készül, amiből a falat, a tetőt és a födémszerkezetet is készítik. Az építkezés helyszínén már csak az összeszerelési folyamatokat kell végrehajtani, módosításra nincs lehetőség.
A gyorsház esetében a szerkezet fém és fa vázát a műveleti területen rakják össze. Itt még lehet módosítani a terveken, pár hónap alatt fogjuk megkapni a végeredményt. Az általánosságban értendő könnyűszerkezetes ház ma már acélvázból készül.
Kihívás és előnyök az építkezés, használat során
A téglaházak építési ideje elérheti az egy-két évet is. A könnyűszerkezetes ennek a töredéke alatt megvan. Sok helyen láthatjuk, hogy pár nap alatt is kész lehet az ingatlan, de ez leginkább a helyszíni összeállításra vonatkozik. A különböző panelek megtervezése és legyártása hetekbe kerül.
Van, ahol meglévő sablonokból választhatunk, hogy a folyamat még gyorsabb legyen. A könnyűszerkezetes ház előnye, hogy egyszerűen felfűthető, télen gyorsan felmelegszik. Sajnos ez a nyári hónapokra is igaz, így a klímaberendezés beépítése erősen ajánlott.
Mi a helyzet hazánkban?
Sokan a kedvező ár miatt választják a könnyűszerkezetes házat, de Magyarországon még mindig újdonságnak számít. A téglaházak árainak emelkedése miatt viszont egyre nagyobb az érdeklődés a könnyűszerkezetes megoldások iránt.
Minőségi alapanyagok használatával bőven megéri ezt a kialakítást választani, de ehhez természetesen alapos tervezésre, megfelelő szakemberekre lesz szükség. Ha nem is pár nap alatt költözhetünk be, de sokkal rövidebb idő alatt, mint egy hagyományos ingatlanba.