Munkaerő-kölcsönzés: mely cégek a megbízhatóak?

2024. május 11.

A munkaerő-kölcsönzés és a munkaerő-közvetítés fogalma nem ugyanaz, két különböző dologról van szó. Cikkünkben az előbbit mutatjuk be részletesebben, kitérve az előnyökre – és azokra a lehetséges buktatókra, melyekre érdemes odafigyelni.

Mi a munkaerő-kölcsönzés?

HR-esként ma nincs könnyű dolga annak, akinek a feladata a fizikai munkaerő megtartása, és a fizikai állomány fluktuációjának csökkentése. Ha kékgalléros szektorban cél a munkaerő megtartása és a létszámhiány pótlása, akkor jól jöhet egy megbízható munkaerő-kölcsönző cég, például a Beraman Hungary vállalat.

Ők kimagasló eredményeket érnek el a toborzás terén: multinacionális tapasztalattal is rendelkeznek, kiterjedt a kapcsolatrendszerük. A kölcsönzés során hosszú távú együttműködést kínálnak mind a velük szerződést kötő cégeknek, mind a munkavállalóknak.

Miről is van szó pontosan? A munkaerő-kölcsönzés háromszereplős folyamat. A kölcsönbeadó cég toboroz, és saját állományába veszi fel a munkavállalókat, akikkel szerződést köt, majd őket úgymond “kölcsönadja” a kölcsönvevőnek, általában gyártóipari, termelő- stb. cégenek, ahol átmenetileg vagy tartósan több ember felvétele is szükségessé válik.

A kékgalléros szektorban jellemző ez a fajta foglalkoztatás, míg a fehérgallérosoknál a munkaerő-közvetítés. Ott a sikeres toborzást követően a dolgozó a megrendelő cég alkalmazottja lesz, míg a kölcsönzés esetében nem.

Miért jó együttműködni egy munkaerő-kölcsönző céggel?

A kölcsönzéssel mindenki jól jár: a kölcsönzött dolgozó azért, mert biztosan el tud helyezkedni, illetve az igényeire is figyelni fognak, problémáival bármikor felkeresheti a kölcsönző cég HR-eseit, kérhet tőlük segítséget. Ezek a munkatársak mindent megtesznek azért, hogy a toborzást követően minél hamarabb elkezdhessen a jelentkező dolgozni – például szálláskeresében, utaztatás szervezésében is a rendelkezésükre állnak.

A kölcsönzést igénybe vevő vállalat, a kölcsönvevő szintén jól jár, hiszen egyrészt kevésbé lesznek leterhelve a HR-esei, akik így más feladataikra fókuszálhatnak. Másrészt a fluktuáció réme sem fenyegeti majd a gyárat, üzemet, hiszen ha elbocsátásra kerülne sor – például vége van egy szezonális munkának –, az nem a vállalati létszám kontójára megy. A munkavállalók ez esetben ugyanis a kölcsönző céggel állnak kapcsolatban – aki pedig nagy eséllyel új munkahelyet is tud biztosítani számukra.

Miért nem mindegy, hogy milyen céget választunk az együttműködéshez?

Fontos tapasztalt, jogkövető és transzparens munkaerő-kölcsönző céget találni, olyat, aki betekintést enged a dokumentációiba, és folyamatosan tájékoztatja a kölcsönvevőt a folyamatban lévő eseményekről. Gyakran szempont az is, hogy elsősorban magyar nyelvű munkavállalókat tudjanak toborozni, hogy ne legyenek nyelvi és kulturális különbségek. A Beraman Hungary hatalmas kapcsolati rendszerének köszönhetően ezt is véghez tudja vinni.

Érdemes velük szerződést kötni azért is, mert teljesen korrekt piaci magatartás jellemzi őket. Mindenben segítőkészek, a kommunikációra nyitottak, és pénzügyileg is stabilak.

Célszerű tehát munkaerő-kölcsönzésben is gondolkodni, de csak olyannal szerződést kötni, akik megbízhatóan dolgoznak már évek óta, és ezt az állításukat le is tudjuk ellenőrizni.

Ajánló