Az NFC (near field communication) egy olyan rövid hatótávú kommunikációs szabványgyűjtemény, amely mobileszközök (okostelefonok, tabletek, okosórák) közötti közeli rádiós kommunikációt tesz lehetővé. Az NFC technológia segítségével elegendő a mobil eszközöket egymáshoz érinteni, vagy egymástól pár centinyi távolságra tartani a rádiós kommunikáció létrejöttéhez. Az egyik legelterjedtebb felhasználási módja a gyors, biztonságos és praktikus mobiltelefonos fizetés. Ilyen szolgáltatás a Google Pay, Apple Pay és a Samsung Pay. Ebben a cikkben bemutatjuk érthetően, mi az NFC jelentése és előnye.
Mi az NFC jelentése? Mi az NFC?
Az NFC betűszó az angol near field communication (közeli rádiófrekvenciás kommunikáció) szavak kezdőbetűiből áll. Olyan rövid hatótávú kommunikációs szabványgyűjtemény megnevezése, amely mobil eszközök közötti rádiós kommunikációt tesz lehetővé. Az NFC technológiával megvalósítható egymástól kis távolságra lévő okos eszközök közötti biztonságos, gyors és hitelesítés nélküli adatcsere. A legtöbb új okostelefon készülékben, tabletben és okos karórában már található NFC chip. Segítségével másodpercek alatt fizethetsz okostelefonoddal, olvashatsz le NFC tageket és oszthatsz meg adatokat készülékek között.
NFC működése
Az NFC technológia az RFID (radio frequency identification, rádió frekvencia azonosítás) szabványokon alapul. Maximális hatósugara körülbelül négy centiméter és 13,56 MHz frekvenciát használ.
Az NFC működése három kategóriába sorolható:
- Ponttól-pontig (peer to peer): A ponttól-pontig történő NFC működés során két közeli rádiófrekvenciás kommunikációs chippel rendelkező eszköz folytat adatcserét. Ilyen lehet, amikor egy okostelefonhoz automatikusan csatlakozik egy vezeték nélküli fülhallgató NFC technológia segítségével.
- Kártya emuláció (card emulation): A kártya emuláció során az NFC passzív módon működik, vagyis az NFC olvasó kezdi a kommunikációt. Ilyen például az Apple AirTag eszköze.
- Írás és olvasás (read and write): Az írás és olvasási funkció az aktív eszköz és az NFC tag közötti kommunikáció. Ilyen lehet egy NFC tag programozása egy okostelefon applikáció segítségével.
Az NFC használata mobilfizetésre
A világ számos pontján meghatározóvá vált a mobilfizetés. 2018-ban Kínában a nagy városokban élő személyek mintegy 92%-a használt mobilfizetési szolgáltatásokat. Hazánkban is folyamatosan növekszik az NFC használata mobilfizetésre. Vezeték nélküli fizetésre használható az Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay vagy Garmin Pay.
Ahhoz, hogy a fenti mikrotranzakciós fizetési módokat használhasd, fontos, hogy a bankod támogassa az NFC fizetési módot. A cikk megírásakor hazánkban 7 bank támogatja az NFC technológia használatát:
- BudapestBank – Google Pay
- Citi Bank – Google Pay
- Erste Bank – Erste MobilePay
- Gránit Bank – Gránit Pay
- MKB Bank – MKB Pay
- OTP Bank – Simple
- UniCredit bank – Google Play
Ahhoz, hogy tudd használni mobilfizetésre okostelefonod, az alábbiakra mindenképpen szükséged lesz:
- iPhone 6 vagy annál újabb készülék / minimum 4.4 verziószámú Androidos készülék,
- Mobiltárca applikáció (Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay, Garmin Pay),
- Internetes elérhetőség (maximum 10 egymás utáni fizetés lehetséges internetkapcsolat nélkül),
- MasterCard bankkártya,
- Olyan banki szolgáltatás, amely támogatja az NFC fizetést.
NFC beállítása 4 egyszerű lépésben
NFC beállítása Android készülékeken
- Lépés: Húzd le a felső állapotsort!
- Lépés: Keresd meg a testreszabás lehetőséget!
- Lépés: Győződj meg arról, hogy az NFC funkció aktív! Ehhez nem kell más tenni, mint az ikonra kattintani egyszer. Amennyiben az ikon “világít”, a funkció aktív.
- Lépés: Használható Android készülékeden az NFC funkció!
Nem sikerült beállítani az NFC funkciót, pedig biztos vagy abban, hogy készüléked rendelkezik a szükséges hardver feltételekkel? Akkor nem kell mást tenni, mint a Google kereső használatával az alábbi kulcsszavakra keresni: “telefon pontos típusa + NFC settings” vagy “telefon pontos típusa + NFC beállítása”.
NFC beállítása iPhone (iOS) készüléken
Ahhoz, hogy iOS operációs rendszerű iPhone készüléken ki-be kapcsolhasd az NFC írási és olvasási funkciót, az alábbi lépéseket kell követned:
- Lépés: Menj a beállításokba!
- Lépés: Válaszd a “Vezérlőközpont” opciót!
- Lépés: Kattints az “NFC Tag Olvasó” lehetőségre!
- Lépés: Ezt követően a Vezérlőközpontban, vagyis a telefon kijelző alsó részéről felhúzható menüben, látni fogod az ikont. Az ikonra kattintva ki- és bekapcsolható az NFC chip működését.
Gyakori kérdések az NFC kapcsán
Biztonságos az NFC mobilfizetés?
Igen, az NFC mobilfizetés biztonságos. A legtöbb készüléken biometrikus hitelesítésre van szükség az NFC fizetés használatához. Tehát, a legtöbb okostelefonon ujjlenyomat vagy arcfelismerés nélkül nem használható az NFC fizetési funkciót. Ez garantálja, hogy kizárólag a jogos tulajdonos tudjon fizetni a mobilkészülékkel.
Elvesztetted telefonod? Az olyan alkalmazások segítségével, mint a Find My iPhone jelentősen könnyebb elveszett telefont megtalálni, mint egy bankkártyát. További előny, hogy a telefonon a virtuális bankkártya adatai szerepelnek, amely deaktiválása pár kattintással megoldható. Így mobilkészülékek elhagyásakor, könnyedén zárolhatod a virtuális bankkártyát.
Alkalmas az okostelefonom NFC fizetésre?
A legtöbb új okostelefonban most már található NFC chip. Az iPhone 6 készülék megjelenése óta, az összes új Apple telefon tartalmazza az NFC fizetéshez szükséges hardverelemeket. Így az alábbi Apple telefonok mindenképpen alkalmasak NFC fizetésre:
- iPhone 6
- iPhone 6 Plus
- iPhone 6s
- iPhone 6s Plus
- iPhone SE (első generáció)
- iPhone 7
- iPhone 7 Plus
- iPhone 8
- iPhone 8 Plus
- iPhone X
- iPhone XR
- iPhone XS
- iPhone XS Max
- iPhone 11
- iPhone 11 Pro
- iPhone 11 Pro Max
- iPhone SE (második generáció)
- iPhone 12 Mini
- iPhone 12
- iPhone 12 Pro
- iPhone 12 Pro Max
Az új Android készülékek többségében tartalmaznak NFC chipet. Ahhoz, hogy ellenőrizd, mobiltelefonod képes-e az NFC fizetésre, nincs más dolgod, mint az alábbi kifejezésekre keresni a Google keresőben: “telefon pontos típusa + NFC”, “telefon pontos típusa + NFC fizetés” vagy “telefon pontos típusa + NFC payment”.
Mely magyar bankok támogatják az NFC fizetést?
Ahogy fentebb olvashattad, az alábbi magyar bankok támogatják az NFC fizetést:
- BudapestBank – Google Pay
- Citi Bank – Google Pay
- Erste Bank – Erste MobilePay
- Gránit Bank – Gránit Pay
- MKB Bank – MKB Pay
- OTP Bank – Simple
- UniCredit bank – Google Play
Mik azok az NFC tagek? Mire használhatóak az NFC tagek?
Az NFC tag, vagy magyarul NFC címke, egy matricában, kulcstartóban, zsetonban vagy egyéb tárgyban elhelyezett NFC chip. Mivel az NFC tag könnyen rögzíthető használati tárgyakra, bútorokra, csomagokra és egyéb felületekre, így felhasználási módja igen sokszínű. Az NFC tagek egyszerűen programozhatóak, így idővel akár eltérő funkciót is rendelhetsz hozzájuk. További előnye az NFC tagnek, hogy nem igényel folyamatos áramellátást. De mire használható pontosan egy NFC tag? Az alábbiakban felsorolunk pár gyakori használati módot:
- NFC tag segítségével Siri Shortcuts funkció futtatható iPhone készülékeden.
- Helyezz éjjeli szekrényedre egy NFC taget és automatizáld a “Ne zavarjanak” funkció!
- Az NFC tagekkel okos ébresztőóra funkció is használható! Például az ébresztési hangjelzés leállítását hozzárendelheted egy, az ágyadtól messze található NFC taghez.
- Apple AirTag használatával az NFC segítséget nyújthat elveszett tárgyak megtalálásában.
Milyen NFC alkalmazások használhatóak Android eszközökön?
Android készülékeken az egyik legnépszerűbb NFC chip olvasó és író alkalmazás az NFC Tools. Az ingyenesen elérhető alkalmazás segítségével egyszerűen programozhatsz és olvashatsz NFC tageket.
Milyen NFC alkalmazások használhatóak iPhone készülékeken?
iPhone készülékeken az egyik legpopulárisabb NFC olvasó és író alkalmazás az NFC for iPhone. Az ingyenesen letölthető és használható alkalmazás iPhone 7, vagy annál újabb iPhone készülékeken használható NFC chipek olvasására és programozására.