A természetes építőanyagok napjainkban reneszánszukat élik, ami aligha meglepő. A fenntarthatóság és a környezettudatosság hangsúlyozása közösségként és egyénekként is fontossá vált.
Észrevettétek már, hogy egyre több ember fordul ismét a természetes alapanyagok felé, keresve a régi, jól bevált megoldásokat? Erre példa a vályog, ami nagyszüleink korában a legnépszerűbb építőanyag volt.
Nem véletlen, hogy az Aktív Passzív Stúdió építészei is egyre több vályogház tervezésébe fognak. Talán te is azon gondolkodsz, hogy egy új, természetközeli otthonban szeretnél élni. Ha így van, érdemes elgondolkodni ezen az építőanyagon mint potenciális lehetőségen.
Miért válaszd a vályogot?
A vályogot manapság sokan első hallásra azonosítják a régmúlt szegényes megoldásaival. Pedig, ha jobban belegondolunk, ennek az anyagnak nemcsak múltja, de jövője is van!
Természetessége magában hordozza az alacsony környezetterhelést. Föld, víz és szalma az alapja – ezek keveréke adja meg azt a téglaformát, amely szinte 100%-ban környezetbarát. Ezeket az alapanyagokat korábban leginkább falvakban találtuk meg, de érdemes lenne többet megtudni erről a lehetőségről, főleg, ha fenntarthatóságban gondolkodsz.
A vályog nem tartalmaz egészségre káros anyagokat, és optimális hőmérsékletet biztosít az épület falain belül. Egyedülálló hőtároló képessége garancia arra, hogy az épület nyáron hűvös, télen pedig kiegészítő hőszigeteléssel ellátva a falat kellemesen meleg legyen az épület. Ez a kettősség nem elhanyagolható érv egy vályogház mellett!
Vályog a modern építészetben
Bár sokan úgy gondolják, hogy a vályog kora leáldozott, ez koránt sincs így. Formáját és struktúráját tekintve két fő típusát különböztetjük meg: a vert vályogot és a vályogtéglát. Az előbbi a homogén, szinte kézzel formált falak megteremtésére ad lehetőséget, míg a téglák az egyértelmű struktúrát kínálják.
Mire használhatod a vályogot?
Építkezésen a vályog határtalan lehetőségeket rejthet. Alkalmazhatod kitöltő falazatként, de vakolatként is használható a hagyományos vakolat helyett, illetve pigmentekkel kiegészítve akár esztétikus dekoráció is válhat belőle. Gondold csak végig, milyen kreatív megoldások születhetnek a vályoggal!
Emellett a passzívházaknál is korszerű megoldás lehet, kiegészítő rendszerekkel és megfelelő hőszigeteléssel együtt már megfelel a legszigorúbb előírásoknak is. Az építés során a természetes rostokból – legyen az kender, cellulóz vagy nádpalló – készülő szigetelések tovább fokozzák a fenntarthatóságot.
Az egészséges életmód része az is, hogy hol élünk, milyen anyagok vesznek körül minket. Azok, akik természetes alapanyagok között szeretnének élni, sokszor a vályogra és fára esküsznek. A fa, ami a vályog tökéletes kiegészítője, számtalan módon alkalmazható az otthonokban.
A kivitelezés során azonban nemcsak az építőanyagok választása számít, hanem a felhasznált felületkezelők és ragasztók kiválasztása is fontos. Ezeken az apró részleteken múlik az a teljesen „öko” környezet, amiben élnénk. Az Aktív Passzív Stúdió csapata több mint egy évtizedes tapasztalattal áll rendelkezésedre, ha szakértő támogatásra van szükséged.