Mit érdemes tudni a zárbetétekről, és milyen típusai vannak egyáltalán? Erről lesz szó az alábbi cikkünkben. Aki szeretne többet megtudni ezekről a szerkezetekről, annak mindenképp ajánljuk a továbbolvasást!
Mi is az a zárbetét?
Az ajtó kulcsot befogadó részét nevezzük zárbetétnek. Találkozhatunk vele úgy is, mint hengerzárbetét vagy cilinderbetét. Mindhárom esetben ugyanarról van szó. Nem összetévesztendő a zártesttel, ami a zárásért, a szerkezet működéséért felel. Sokan keverik ezeket, így nem árt tisztázni, hogy mi micsoda.
A zárbetétek csoportosítása
Ha megnézzük a Zárdiszkont – Online zárszaküzlet zárbetét kínálatát, láthatjuk mennyi különböző típus érhető el a piacon. Ezeket többféleképpen is csoportosíthatjuk. A kulcsnyílás állása alapján horizontális és vertikális fajtát is vásárolhatunk. A gyártás során felhasznált anyagokat tekintve pedig választhatunk réz, krómozott, nikkelezett vagy újezüst (nikkel, réz és cink ötvözet) változatok közül.
Csoportosíthatjuk őket biztonsági szintjüknek megfelelően is. Ez alapján vannak alap, betörésvédelemmel nem ellátott típusok. Vagy választhatjuk a magas védelemmel ellátott változatokat is. Ez utóbbiak számos különböző megoldást tartalmazhatnak, például: letapogatás-, fúrás-, meghúzás- és törésvédelemmel is rendelkezhetnek. Vannak köztük hatcsapos, valamint lamellás felépítésű biztonsági zárbetétek is.
Zár és zárbetét: egybe vagy külön?
Nem érdemes összekeverni ezeket. Két csoportba sorolhatjuk a zárakat, melyek közül az egyiknél kelleni fog zárbetét is a működéshez, a másik esetén nem. Nézzük, mi a különbség a kettő között:
- Kulcsos zárak: ez esetben a kulcsot közvetlen a zárba kell helyezzük. A befogadó felület nem cserélhető külön, csak az egész szerkezet.
- Cilinderes zárak: ez esetben a záron egy olyan nyílást találunk, melybe beleilleszkedik egy cilinderbetét, amibe a kulcsot kell helyezni. A két egység együtt nyitja és zárja az ajtót. Ha hibás a működés, akkor legtöbb esetben elég a zárbetétet cserélni, amivel meg is oldódik a probléma.
A csapok
Egy-egy zárbetét belsejében úgynevezett csapok helyezkednek el. Ezek rézből vagy acélból készültek, a céluk pedig az, hogy azonosítsák a kulcsot, ezt követően pedig engedélyezzék a nyitást.
Egy hengerzárbetét annál magasabb biztonsági kategóriába sorolható, minél több ilyen csap található benne. A számuk nagyságrendileg 5 és 10-13 darab közé tehető, méghozzá oldalanként.
Karbantartás
A legtöbb esetben semmilyen karbantartást nem igényelnek a zárbetétek. Ha zárt, időjárásálló helyen használjuk, akkor sem olajozásra, sem zsírozásra nincs szükség.
Kültéri felhasználás esetén is csak akkor fordulhat elő “kiszáradás”, ha nagyon száraz a levegő és emellé még poros is. Ha nehézkesen tudjuk a kulcsot behelyezni a nyílásba, akkor érdemes egy kis WD-40-et használni. Ezt is csak évente maximum egy-két alkalommal.
Ezenkívül nincs szükség további karbantartásra, sőt még ezt is csak a legritkább esetekben kell alkalmaznunk egy kiváló minőségű zárbetét esetén.