Az ekcémáról már bizonyára nagyon sokan hallottak. Ez a betegség a bőr olyan krónikus gyulladását jelenti, ami erős viszketéssel, bőrpírral és szárazsággal jár. Gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt előfordulhat, ezért mindenképpen jó, ha felismerjük a tüneteket és tisztában vagyunk a kezelési lehetőségekkel.
Az ekcéma
Az ekcémát bőrgyógyász szakorvos diagnosztizálja, és ő határozza meg a lehetséges kezelési módot is. A Halom Medical Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosai az anamnézis felvétele során is nagy figyelmet fordítanak pácienseikre, hiszen ez az egyik legfontosabb eleme a betegség pontos meghatározásának.
Az ekcéma esetén a bőr védőrétege károsodik, ezért sokkal érzékenyebbé válik a külső hatásokra: az irritációk, fertőzések és allergia nyomán jelenik meg a bőrpír, amit a viszketés kísér. Az ekcémának többféle típusát is ismerjük: a leggyakoribb az atópiás dermatitisz. Így már jól láthatjuk, hogy mekkora jelentősége van az alapos orvosi kikérdezésnek a diagnózis felállítása során.
Tünetek
Hogy az ekcéma során milyen tüneteket tapasztalunk, sok tényezőtől függhet, de alapvetően az életkor, a betegség típusa és súlyossága határozza meg. A leggyakoribb tünetek közé azok tartoznak, amik többnyire minden esetben előfordulnak:
- Viszketés, ami éjszaka fokozódhat
- Bőrpír és gyulladás
- Száraz bőr
- Hólyagok, melyek idővel kifakadhatnak
- Hosszabb ideig fennálló ekcéma esetén pedig jellemző a megvastagodott bőr
Mi okozhatja?
Az ekcéma kialakulásában valószínűleg a genetikai hajlamosító tényezők mellett a környezeti hatások is szerepet játszanak. Gyakori megbetegedésnek számít olyan családokban, ahol allergiás betegségek is ismertek. A tisztasági és tisztítószerek fokozhatják a tünetek súlyosságát.
Az allergének, mint az állati szőr, poratka, pollen vagy bizonyos ételek is kiválthatnak ekcémát. A tüneteket pedig a stressz és az időjárási körülmények is súlyosbíthatják.
Diagnózis és kezelési lehetőségek
A bőrgyógyász szakorvos a diagnózis során felveszi az anamnézist, valamint megvizsgálja a tüneteket. Adódhatnak olyan esetek is, amelyek során allergiavizsgálatot vagy bőrbiopsziát fog kérni a kezelőorvos, hogy a lehető legpontosabban állapíthassa meg a betegség típusát.
A kezelés a bőr védelmének mielőbbi helyreállítására, a gyulladáscsökkentésre és a tünetek csillapítására irányul. Bőrpuhító krémekkel gondoskodnak a rendszeres hidratálásról. Gyógyszeres kezelés esetén pedig szteroidok, immunmodulátorok, antihisztaminok és antibiotikumok jelenthetik az elsődleges alkalmazott készítményeket.
Az ekcéma kezelésében ugyanakkor nagy szerepet játszik az életmód is, és ha szükséges, változtatásokat kell bevezetni. Kerülni kell az irritáló és allergizáló anyagokat, ételeket. Javasolt mindig pamutból készült ruhákat viselni. Stresszkezeléssel pedig tovább csökkenthetők a tünetek.
Az ekcéma tehát a helyes életmód kialakításával és megfelelő kezeléssel jól irányítható, bár teljes gyógyulás nem érhető el.