Ehet-e a baba a rendelt ételből?

2024. december 13.

A baba első pár éve meghatározó az egészsége és étkezési szokásai szempontjából. Sokat hallani az úgynevezett első 1000 napról, ami a várandósság kezdetétől egészen a gyermek kétéves koráig tart. 

Ez az időszak alapozza meg a későbbi testi és szellemi fejlődést, illetve az immunrendszer erősségét is. Sajnos rohanó világunkban nem mindig jut idő a minőségi ételek otthoni elkészítésére, úgyhogy sok esetben előfordul, hogy rendelünk valamit. Ebből kerülhet-e a kicsi tányérjára, és mire érdemes odafigyelni ilyen esetben?

A hozzátáplálás jelentősége

A hozzátáplálás az új ízek bevezetése mellett az első lépést jelenti az egészséges, változatos étrend felé. Emellett az érzékszervek fejlődése, az önállóság kialakulása és az étkezéssel kapcsolatos pozitív élmények megszerzése is dominál ebben az időszakban. Pl. az étkezés helye és eszközei is lényegesek, a fa etetőszék, mely a BLWbolt kínálatában is megtalálható, egyenes testtartást biztosít, mely elengedhetetlen a hozzátáplálás során.

Otthon főzz vagy rendelj?

Mindkét megoldásnak vannak előnyei, és a választás leginkább azon múlik, hogy mi illik bele a család mindennapjaiba. Nézzük meg a lehetőségeket!

Otthoni ételek előnyei:

  • Te döntesz az alapanyagokról: Pontosan tudod, mi kerül a tányérra. Így elkerülheted a mesterséges adalékokat, a túlzott sót és cukrot.
  • Egyedi igények szerint: Allergiák vagy intoleranciák esetén könnyen igazíthatod az ételeket a baba szükségleteihez.
  • Gazdaságosabb lehet: Bár az alapanyagok beszerzése pénzbe kerül, hosszú távon olcsóbb lehet, mint rendszeresen rendelni.
  • Közös időtöltés: A kicsi megfigyelheti, hogyan készül az étel, és a főzés alkalmával tanultak megalapozhatják az étkezési rutinjait.

Rendelt ételek előnyei:

  • Időmegtakarítás: Ha szoros a napirended, az ételrendelés kényelmes megoldás lehet.
  • Minőségi választék: Egyre több hely kínál olyan ételeket, amelyek kifejezetten bababarát alapanyagokból készülnek.
  • Új ízek felfedezése: Az ételrendelés által változatosabbá teheted az étrendet, hiszen olyan ételeket is kipróbálhattok, amiket otthon nem főznél meg.

Hogyan válassz rendelt ételt?

Kerüld azokat az ételeket, amelyek hozzáadott cukrot, túl sok sót vagy mesterséges adalékokat tartalmaznak. Ellenőrizd, hogy nincs-e benne allergén, amit a baba még nem próbált. Válassz olyan fogásokat, amelyek tartalmaznak zöldségeket, fehérjét és lassan felszívódó szénhidrátokat. A szezonális alapanyagokból készült ételek jók lesznek, hiszen frissek és tápanyagban gazdagok.

Ha bizonytalan vagy, nyugodtan hívd fel az éttermet vagy a szolgáltatót, és kérdezd meg, hogyan készítik az ételeket. Sok helyen lehetőséged van kevésbé sózott vagy speciálisan babáknak szánt változatot kérni.

Előfordulhat, hogy a rendelt étel nem fedi le teljesen a baba igényeit. Érdemes kéznél tartani néhány plusz falatkát, például párolt zöldségeket vagy friss gyümölcsöket.

Akár otthon készíted a baba ételeit, akár rendelsz, a fókusz a kiegyensúlyozott és változatos étrenden legyen!

Ajánló

Testi élvezet kötöttségekkel?

Testi élvezet kötöttségekkel?

Egy párkapcsolatban a testi intimitás nem pusztán egy kellemes időtöltés, hanem a mélyebb érzelmi kötődés legerősebb alapja. Gondolj bele, mennyire...

bővebben