A nyár a fesztiválok ideje. Sokan alig várják, hogy végre elérkezzen a nagy nap, amikor útra kelhetnek a barátokkal, és részt vehessenek a kedvenc eseményükön. A többnapos ott tartózkodás arról szól, hogy a lehető legjobban érezzük magunkat. Azonban ez nem egyenlő a kontrollálatlan alkoholfogyasztással.
A lehetséges veszélyek
A mértéktelen alkoholfogyasztásnak sok kellemetlen következménye lehet. Egy fesztiválon fokozottan kockáztathatjuk a biztonságunkat vagy az értékeink megőrzését is. Ezenkívül szervezetünket is leterhelhetjük, ha túlzásba esünk, ezzel pedig kitesszük magunkat az alkoholmérgezés veszélyének és a másnaposság gyötrő tüneteinek.
Szerencsére ha néhány apróságra odafigyelünk, ez mind elkerülhető. Lássuk, mit is kell tennünk ahhoz, hogy felelős alkoholfogyasztók legyünk.
Mértékkel és felelősen!
Talán mondanunk sem kell, hogy elsősorban a mértékletességen van a hangsúly. Ahhoz, hogy jól érezzük magunkat, nem kell korlátlanul innunk, mert csak az ellenkezőjét fogjuk elérni vele, a testünk ugyanis hamar jelezni fog, hogy túl sok.
Fontos, hogy folyamatosan gondoskodjunk a folyadék pótlásáról. Erre a legjobb szabály, ha minden pohár elfogyasztott alkoholos ital után iszunk egy pohár vizet – nagy melegben pedig többet is, hiszen ilyenkor fokozottan ügyelni kell a víz megfelelő pótlására. Ha így teszünk, azzal valamelyest csökkenthetjük a másnap reggel bekövetkező másnaposság egyes tüneteit is, az összeset teljes mértékben azonban nem.
Mit tehetünk másnaposság ellen?
A másnaposságot az acetaldehid nevű mérgező alkoholmaradvány okozza, amely a szervezetünkben keletkezik az alkohol lebontása közben. Ahhoz, hogy a májunk meg tudjon birkózni az acetaldehiddel is, különféle vitaminokra és aminosavakra van szüksége. Ezekből viszont csak korlátozott mennyiség áll rendelkezésére, ezért viszonylag lassú a lebontási folyamat, több órát vesz igénybe. Ezért érezzük magunkat sokáig rosszul egy átbulizott fesztiváléjszaka után.
Szerencsére van rá mód, hogy segítsük a májat a lebontó munkában. Ma már létezik olyan egyedülálló készítmény, amelynek segítségével pótolhatjuk az acetaldehid lebontását segítő vitaminokat és aminosavakat. Ehhez azonban nem árt előregondolkodni, és már előző este gondoskodni róla. Így másnap frissen és fitten, nem pedig betegnek érezve magunkat, nyúzottan ébredhetünk.
Mitől függ a másnaposság kialakulása?
Beszéltünk már arról, hogy függ az elfogyasztott alkohol mennyiségétől, de ugyanígy a minőség is befolyásoló tényező lehet. Attól is függhet, mennyi vizet iszunk közben. De függ az elfogyasztott ételek mennyiségétől és minőségétől is.
Mindezek mellett alkati kérdés is, hiszen szervezetünk nem ugyanúgy reagál a bevitt alkoholra. A súly, az életkor, a nem – mind-mind befolyásolhatja, mennyire fogunk megküzdeni a másnappal.
Egyszerűbb hát elejét venni és biztosra menni: mindig mértékkel és felelősen fogyasszunk alkoholt, és gondoskodjunk a megfelelő vitamin- és aminosavpótlásról!