Mely háborús regényeket vedd fel az elolvasandók közé? A döntés nehéz, hiszen a választék zavarba ejtően nagy. Íme, a segítség!
A háborús tematikájú regényeket időről időre háttérbe szorítják újabb és újabb áramlatok, ezek a könyvek – legalábbis a legjobbak közülük – mégis örök darabok maradnak. Hogy miért? Jöjjön most csak néhány az okok közül!
Miért „hálás” a háborús tematika?
– A normalitás háborús időkben tótágast áll. Elképzelni sem tudjuk, milyen érzés úgy ágyba bújni, hogy bizonytalan, megérjük-e a napfelkeltét. És nem értjük, mit jelent, amikor kizárólag az a tulajdonunk, ami a kezünkben-zsebünkben lapul, az a föld a miénk, amelyen épp állunk vagy ülünk.
– A háborús könyvek szereplői hőstetteket vihetnek véghez, emberéleteket menthetnek meg, önfeláldozó magatartásukkal kiemelkedhetnek társaik közül, de ugyanígy rájuk találhat a szerelem is – méghozzá a halál árnyékában. Nyújtsa fel a kezét, akinek gyakran telik így egy átlagos hétfője!
– A háborúk egy szempillantás alatt robbantják atomjaikra a társadalmakat. A megszokott rend, és vele az együttélés szabályai egyszerre megszűnnek létezni. Az életben maradtaknak azonban muszáj előbb megérteniük, majd megemészteniük, mi történt velük, mi gázolt át rajtuk oly könyörtelenül.
Az 5+1 legjobb háborús könyv
Toplistákat írni sosem könnyű. A kritikusok lelkesedése, vagy az eladott példányok száma kevés az üdvösséghez.
Ezek ugyanis önmagukban még nem jelentik azt, hogy adott alkotás mindenkinek való, időtálló darab volna.
A legjobb háborús regények listájának elkészítésekor azt tartottuk szem előtt, hogy a számtalan, valóban kiváló írásból csakis a téma valóban megkerülhetetlen műveire hívjuk fel a figyelmet.
1. Robert Merle: Mesterségem a halál
1941-et írunk. Rudolf Lang, náci tiszt azt a parancsot kapja, hogy a Lengyelország területén fekvő, eldugott falu – Auschwitz – mellett felépítse a Harmadik Birodalom legnagyobb haláltáborát, és azt mihamarabb tegye alkalmassá zsidók tömeges lemészárlására. Lang jó katonaként és jó németként, tökéletes szenvtelenséggel, és a legkisebb erkölcsi kétely nélkül hajtja végre az utasítást…
Kinek ajánljuk?
A páratlanul érzékletes és történészi hitelességgel megírt alkotások rajongóinak.
A „Mesterségem a halál” itt vásárolható meg:
https://www.libri.hu/konyv/robert_merle.mestersegem-a-halal–3.html
A „Mesterségem a halál” itt vásárolható meg E-könyv formájában:
https://www.libri.hu/konyv/merle_robert.mestersegem-a-halal-36.html
2. Joseph Heller: A 22-es csapdája
1943-ban járunk. John Yossarian bombázótiszt az Egyesült Államok Légierejénél teljesít szolgálatot. Jóllehet, az ellenséges légvédelemtől kellene tartania, elöljárói jelentenek életére mindennél nagyobb veszélyt. Az egyetlen megoldás az lenne, ha józan esze elvesztésére hivatkozva kérvényezné: engedjék haza. Csakhogy, aki képes megítélni tulajdon elmeállapotát, az nem lehet bolond…
Kinek ajánljuk?
Aki szereti a szatírát, és aki szívesen veszi, ha egy regény fejben is komolyan megtornáztatja.
„A 22-es csapdája” itt vásárolható meg:
https://www.libri.hu/konyv/joseph_heller.a-22-es-csapdaja–6.html
3. Erich Maria Remarque: Nyugaton a helyzet változatlan
Remarque regényének főhőse, Paul Baumer – akárcsak maga az író – jóformán az iskolapadból kerül egyenesen a lövészárokba, az I. Világháború borzalmainak kellős közepébe, onnan pedig – súlyos sérülése miatt Katonai kórházba. Alig élt, de lelke egy része már halott. Miképp bajtársai, úgy Baumer is reményvesztett: rájuk már csak a semmi várhat ebben az árnyékvilágban…
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akik többet tudnának meg egy egész nemzedék sorstragédiájáról.
A „Nyugaton a helyzet változatlan” itt vásárolható meg:
https://www.libri.hu/konyv/erich_maria_remarque.nyugaton-a-helyzet-valtozatlan-23.html
4. James Jones: Most és mindörökké
1941, Hawaii. Amikor Robert E. Lee Prewitt közlegényt parancsnoka – egykori bokszoló lévén – arra kéri, ismét lépjen a ringbe, nemet mond. Egy meccset követően ugyanis Prewitt megfogadta: többé nem bunyózik. Elöljárója hiába teszi pokollá életét, számára a tisztesség szó még egyenruhában, és a Pearl Harbor ellen készülő japán támadást megelőző órákban is jelent valamit…
Kinek ajánljuk?
A nagyívű regényekért lelkesedőknek, és az antihősökkel könnyen azonosulóknak.
A „Most és mindörökké” itt jegyezhető elő:
https://www.libri.hu/konyv/james_jones.most-es-mindorokke-i-ii-1.html
5. Ernest Hemingway: Akiért a harang szól
1937-et írunk, a spanyol polgárháború két éve tart. Robert Jordan, egyetemi állását odahagyva a fasiszta Francisco Franco ellen harcoló erők oldalán száll harcba robbanószerkezet-szakértőként. Feladata levegőbe repíteni egy hidat, megakadályozva ezzel a tábornok előre törését. Csakhogy – ha végrehajtja küldetését – azzal veszélybe sodorhatja bajtársait, köztük szerelmét, a gyönyörű Maríát…
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akik nem riadnak vissza attól, ha a fegyverropogásba némi szívhang is vegyül.
Az „Akiért a harang szól” itt vásárolható meg:
https://www.libri.hu/konyv/ernest_hemingway.akiert-a-harang-szol–2.html
Az „Akiért a harang szól” itt vásárolható meg E-könyv formájában:
https://www.libri.hu/konyv/hemingway_ernest.akiert-a-harang-szol–1.html
+1 Kurt Vonnegut: Éj anyánk
Howard Campbell, Németországban élő amerikai drámaíró azt követően sem kap sok nyugodt napot a sorstól, hogy – leginkább azért, hogy békén hagyják – csatlakozik a nemzetiszocialistákhoz. A férfi ugyanis nem pusztán a Központi Hatalmak kémje lesz, fedett tevékenysége olyan jól sikerül, hogy az árja propaganda vezetői közé is beférkőzik…
Kinek ajánljuk?
Olyan ínyenceknek, akik jó étvággyal fogyasztanak háborús köntösbe bújtatott groteszk kémregényeket.
Az „Éj anyánk” itt vásárolható meg:
https://www.libri.hu/konyv/kurt_vonnegut.ej-anyank-3.html
Az „Éj anyánk” itt vásárolható meg E-könyv formájában:
https://www.libri.hu/konyv/vonnegut_kurt.ej-anyank-7.html
Még, még, még?
A sort természetesen folytathatnánk. Ám, még, ha így tennénk is, akkor sem törekedhetnénk teljességre. Ez ugyanis lehetetlen.
Viszont, ha kicsit rávilágítottunk arra, miért érdemes háborús regényeket olvasni, és segítettünk a tudatos választásban, elértük, amit akartunk.
Szerző: Sándor Tamás