Sokak számára az offshore egyet jelent az illegális adóelkerüléssel. Bár a valóság nem is állhatna távolabb a gyakori tévedéstől, mégsem hibáztathatjuk azokat, akik így vélekednek. Túl azon, hogy a nemzetközi adójog rendkívül bonyolult, a népszerű mozifilmek, sorozatok és könyvek gyakran tévesen mutatják be az offshore cégeket. Eljött az ideje, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba, tudjuk meg mi igaz a mítoszokból!
Lássuk, mi igaz az offshore mítoszokból!
A gazdasági bűncselekményekről szóló thrillerek és krimik gyakori toposza a kétes eredetű vagyon eltüntetése offshore cégeken keresztül. Elegendő csak az Oscar-díjas Martin Scorsese által rendezett „A Wall Street farkasa” című filmre gondolnunk, ahol egy trükkös svájci bankár segít a főszereplő hatalmas vagyonának tisztára mosásában egzotikus országokban alapított vállalatokkal. De vajon mennyi valóságalapja van ennek? Egyáltalán mi az offshore jelentése? Következzen a 4 leggyakoribb mítosz és a valóság!
Mítosz 1.: „Minden offshore cég adócsaló”
Offshore cég alatt olyan vállalatokat értünk, melyek a bejegyzés szerinti országban nem végeznek üzleti tevékenységet. Bár az üzleti szakzsargonban és a köznyelvben is előszeretettel használják a megnevezést, az adójogban nem létező fogalom. A mítosz teljes egészében tévedés, hiszen számtalan adórendszer nyújt törvényes lehetőséget külföldi vállalatoknak a cégalapításra. Ezzel a megoldással nem csupán legálisan csökkenthetők az adóterhek, de akár könnyebben elérhetővé válnak a külföldi paciok is!
Mítosz 2.: „Kizárólag kétes megítélésű KKV-k élnek az offshore nyújtotta lehetőségekkel”
Az offshore lehetőségeket kizárólag kétes megítélésű mikrovállalkozások aknázzák ki, ugye? Korántsem! A törvényes adóoptimalizálás, bürokratikus terhek csökkentése és a globális piac könnyebb elérése olyan előnyöket jelentenek, melyekkel a nemzetközi mamutcégek is szívesen élnek. Következzen pár szemléletes példa a teljesség igénye nélkül, azokra a magas presztízsű, globális cégekre, akik rendelkeznek offshore leányvállalatokkal:
- Amazon
- Ford Motor Company
- Microsoft
- Samsung
Mítosz 3.: „Az offshore cégeknek 0 adóterhe van”
Természetesen, az offshore vállalatoknak is szükséges megfizetni a keletkezett adóterheket, így a mítosz nem igaz. Azonban, az offshore vállalatok többsége él az adóoptimalizálás nyújtotta lehetőségekkel. Ennek célja, hogy a törvény nyújtotta keretek között, legális módon csökkentsék az adófizetési kötelezettségeket.
Mítosz 4.: „Az offshore tevékenység kockázatos és nagyot bukhatunk vele, így jobb elkerülni”
Ez az első olyan mítosz, amely részigazságot tartalmaz, hiszen a nemzetközi jogban kiigazodni valóban nagyon nehéz, így igen nagy a kockázata annak, hogy kellő tapasztalat hiányában költséges hibát vétünk. Ilyen lehet például, ha óvatlanul nem jelentkeztünk be az idegen ország adóhatóságánál vagy tévesen állapítjuk meg a befizetendő adó összegét.
Bár internetes útmutatókban és fórumokon sok tanács olvasható a külföldi cégalapításról, a digitális ügyintézés menetéről, bejelentési kötelezettségekről, azonban ezek gyakran pontatlanok, elavultak, sőt félrevezetők. Éppen ezért kritikusan fontos, hogy a külföldi cégalapításhoz forduljunk tapasztalt szakemberekhez!