Lépd át a küszöböt, és egy egészen új világ tárul majd eléd!

2024. június 13.

Talán mindenki számára ismeretesek a Közös Európai Referenciakeret elnevezései, amelyekkel legkésőbb akkor találkozik az ember, amikor beiratkozik egy nyelviskolába, vagy elkezd tudatosan készülni a nyelvvizsgára. Addig a pontig elég, ha valaki kezdőnek, középhaladónak vagy haladónak nevezi magát.

Azonban ha másért nem, azért érdemes tisztában lenni a szintek nevével, mert eléggé beszédesek, és ezzel egyben erőt adnak és motivációt nyújtanak, ami valljuk be, a nyelvtanulás során kifejezetten jól jön. Így mai írásunkban az egyik legfontosabb szintet vesszük górcső alá.

Mi köze a nyelvtanulásnak a küszöbhöz?

Az Oxford Corner Könyvesbolt könnyített olvasmányokat felsorakoztató részlegén is szép számmal kaphatóak kiadványok, amelyek a B1-es szinten lévő nyelvtanulók szókincséhez és nyelvi tudásához lettek igazítva.

A B1, vagy más néven küszöbszint egy igen lényeges stáció a nyelvtanulás során. Mert legyünk őszinték, elkezdeni bárki el tud egy nyelvet, de folytatni, vagyis átlépni a küszöbön már jóval kevesebben tudnak. Ezért is van az, hogy minél magasabb tudásszintre érünk, annál kevesebb magabiztos használója van az adott nyelvnek.

Pedig megéri a kezdő lépések után jól megemelni a lábat, mert aki a küszöbön átjut, az elé egy teljesen új világ tárul. Hiszen egy nyelv nemcsak a szavak összessége, hanem ott van benne a kultúra, az emberek, a tájak, minden, amitől többek leszünk.

Ehhez azonban kitartás és sok gyakorlás szükségeltetik, így nem meglepő módon tanácsos például nagyon sokat olvasni a célnyelven.

Miért érdemes könnyített olvasmányokat vásárolni?

Persze tudjuk, hogy a patikamérlegen kitervelt és megírt tankönyvi szövegek többnyire halálosan unalmasak, no meg persze kevesek.

Éppen ezért érdemes a fentebb említett nyelvkönyvboltban körülnézni, akár virtuálisan is, és válogatni a szintünknek megfelelő könnyített olvasmányok között.

Itt ugyanis szép számmal akadnak krimik, szerelmi történetek, klasszikus szépirodalmi művek átdolgozásai, így valóban mindenki megtalálhatja a fogára valót stílus és mondanivaló szempontjából is.

A könyvek úgy lettek kialakítva, hogy figyelembe vették az adott szintekre jellemző elvárt tudásanyagot, így ha jól választunk, akkor egészen biztosan sikerélményben lesz részünk. Ugyanakkor akkor sem kell csüggedni, ha mellényúltunk, választhatunk könnyebb vagy nehezebb műveket is.

Minél többféle az input, annál hatékonyabb a tanulás!

Egy a lényeg: hogy olvassunk! Meg hallgassunk zenét a célnyelven. Meg keressünk hírportálokat, magazinokat és napilapokat a tanult nyelven.

Minél többféle nyelvi anyaggal találkozik ugyanis az agyunk, annál gyorsabban szívja magába a tudásanyagot. Azt mondják, egy új szót legalább 6-9 alkalommal kell látni, mire megragad a szókincsben. Így aztán ha ügyesek vagyunk, akkor ezt a különféle nyelvtanulási segédletekkel nagyon gyorsan össze tudjuk hozni, és pillanatok alatt azt vesszük észre, hogy már át is léptük a küszöbszintet, és elindulunk a középfok új világa felé!

Ajánló