A játszótér mindig egy különleges hely volt, ahol a gyerekek önfeledten fedezhették fel a világot, és próbára tehették az ügyességüket. Azonban a mai játszóterek már messze túlmutatnak a múlt egyszerű eszközein. Újraértelmezik a játék fogalmát, figyelembe véve a digitalizációba született apróságok igényeit, fejlődési szükségleteit, vágyait.
Hagyományos eszközök modern értelmezésben
Vegyük például a hintát. A DUSA-WOOD Játékkészítő Kft. játék kínálatában is megtalálható ikonikus játék varázsa az egyszerűségében rejlik, és máig népszerű. Fejleszti az egyensúlyérzéket, az izomerőt és a testtudatot. Hintázás közben a gyerekek megízlelik a szabadság, a repülés izgalmát és a gravitáció erejét.
A hintához hasonlóan a csúszda és a mászóka is nagy klasszikus. Javítják a mozgáskoordinációt, segítenek megérteni, mit jelent a magasban lenni, sebesen csúszni, vagy épp fejjel lefelé látni a világot. A mai világ azonban újabb kihívások elé állítja a tervezőket.
A technológia varázsa
A gyerekek másfajta ingerekre vágynak. Ki vannak éhezve olyan feladatokra, amelyek nemcsak a testüket, hanem az elméjüket is megdolgoztatják. Itt kerülnek képbe az innovatív játszótéri elemek. Ezek minden érzéküket, érzékszervüket célba veszi. A fizikai készségek fejlesztése mellett kreativitásra, problémamegoldásra és stratégiai gondolkodásra ösztönzik őket.
Mint például egy drótkötélpálya vagy forgó kötélgúla, ahol azt is ki kell találni, hogy miként lehet sikeresen átjutni a túloldalra. Ehhez kockázatot kell vállalni, próbálkozni, felismerni a hibákat.
Minden mozdulatnak következménye van
A szabadtéri hangszerek egészen különleges játékeszközök és szerencsére egyre több helyen látni őket. A dobok, xilofonok, csengők bevezetik a kicsiket a zene világába. Fejlesztik a ritmusérzéket, a hallást, az önkifejezést. Az improvizáció pedig megajándékozza őket a csapatmunka és az együttműködés örömével.
A hangszereken játszva a gyerekek megismerik az ok-okozati összefüggéseket, mert minden apró mozdulatnak következménye van.
Amikor egy játszótéren vannak hagyományos, modern játékeszközök és hangszerek is, a gyerekek váltogathatják a fizikailag megterhelőbb és pihentetőbb tevékenységeket. Ha elfáradnak a mászásban vagy a futkározásban, belemerülhetnek a zenébe például egy marimba mellett.
A játszótér a jövő kicsiben
Napjainkban képernyők és virtuális terek uralják a fiatalok mindennapjait, de a játszótér sokszínű ingerei a digitális túlterheltség valódi ellensúlyai lehetnek.
A gyerekek megtapasztalhatják, milyen az érintés, az illatok, a hangok és a mozgás varázslatos, egyedi kombinációja, amit semmi nem pótolhat. Az, hogy kreatívan fedezik fel a világot, hozzásegíti őket ahhoz, hogy könnyebben alkalmazkodjanak az új helyzetekhez, amelyekkel életük során találkoznak.