Ha imádod magad növényekkel körülvenni, de nincs elég hely az otthonodban ehhez, akkor sem kell lemondanod a saját kertről. Egy florárium pont neked való ilyen esetekben. Ez lényegében egy olyan üvegházhoz vagy üvegtartályhoz hasonlít, amelyben növényeket nevelnek és bemutatnak. Te is feldobhatod a lakásod, az irodád vagy bármilyen más teret is egy szakszerűen és ízlésesen kialakított floráriummal.
Üvegbe zárt csodavilág
A DODO dekorációs tárgyainak oldalán sok szép és alkalmas vázát és más ötletes dísztárgyat találhatsz, ha kedvet kapsz egy saját florárium kialakításához. Először persze azt érdemes kitalálni, hogy mekkora és milyen formájú az az üveglakás, amely a növényeidnek hosszú távon az otthona lesz. Mert egy florárium, ha jól készítik el és megfelelően ápolják, nagyon sokáig díszíteni tud minden teret. Érdekesség, hogy egy David Latimer nevű úriember nevéhez fűződik a ki nem nyitott floráriumok világrekordja. Az általa elkészített floráriumban a növények már 60 éve pompáznak.
Attól függ, mi lakik majd benne
Kétféle florárium fajta van: a zárt és a nyitott. Hogy valakinek melyik lesz az ideális attól függ, hogy milyen növényfajtákat választ majd bele. A magas páratartalom jellemző a zárt floráriumok klímájára. Ide olyan növényeket soha nem szabad ültetni, amelyek inkább szárazságkedvelők. Azok a nyitott típusú floráriumban fogják magukat nagyon jól érezni. Ha esetleg hajlamos vagy elfeledkezni a növénylocsolásról, akkor a zárt típus lesz ideális neked. Ezt elég lehet évente pár alkalommal meglocsolni. A teljesség igénye nélkül pár fajta, amelyek ezt a nagyon páradús közeget kedvelik: fátyolaszparágusz, ráncos törpebors, ezüst pilea, aprólevelű üvegcsalán, párnafű vagy csipkeharaszt.
Csak tőled függ, miket ültetsz el. Ha nem ültetsz egyazon floráriumba nagy páraigényű és szárazságot kedvelő növényeket, akkor a siker nem marad majd el. Használj vízpermetezőt a növénykék megitatásához, soha ne tartsd a floráriumot közvetlenül a csap alá, illetve ne is használj nagy kannát. Az is fontos, hogy ne tedd a floráriumot télvíz idején a hideg ablakpárkányra, mert megsínyli.
Megajándékoz egyediségével
A floráriumnak nem ideális, ha erős, közvetlen napfény éri. Sokkal jobb, ha inkább szórt fényt kap. Kényes, így olyan hely a megfelelő a számára, ahol a hőmérséklet állandó, és nincs kitéve nagy hőingásnak sem. Érdemes pár naponta körbeforgatni kicsit az üvegedényt, hogy mindenhol érhesse a fény. A hideg LED-es világítás is megfelelő lehet. A víz- és páraigényes trópusi növények jól érezhetik magukat a fürdőszobában vagy a konyhában, a szárazságot kedvelő növények számára pedig ideálisak az alacsonyabb páratartalmú, napos helyek. Ez lehet akár a nappaliban, az előtérben, de még az irodában is.
Egy florárium igazi csoda, lehet kicsi, közepes vagy jó méretes is. Ha megfelelő viszonyokat teremtesz a benne élő zöldeknek, akkor nagyon sokáig remekül éltek majd együtt.