Nézzük meg, hogyan érdemes foglalatot választani

2024. február 13.

A villanyszerelésben érdekelteknek, a továbbtanulás előtt állóknak vagy azoknak, akik nem akarják szakember segítségét kérni az apróbb világítási problémák megoldásához, jól jön majd ez a cikk, mely a fényforrások foglalatairól szól.

A Penta Elektrik kínálatában mindenféle fényforrás foglalatait is megtaláljuk, mindent, ami ahhoz kell, hogy feltaláljuk magunkat villanyszerelőként. 

Kezdjük az alapokkal: mi a foglalat?

Az izzó vagy más fényforrás alján lévő érintkezőket jelöli a foglalat, melyek segítségével az az áramkörbe kapcsolódik. Kettős szerepe van: rögzíti a lámpatestbe a fényforrást úgy, hogy az fényleadás szempontjából optimálisan helyezkedjen el, illetve biztosítja az elektromos csatlakozást.

Mivel közvetlen összefüggésben van a foglalat a tápfeszültséggel, ezért fontos, hogy tudjuk szereléskor, milyen áramerősség és feszültségszint játszik épp, mert könnyen baleset érhet minket. Leggyakrabban a 230 Voltos AC fényforrásokkal találkozunk, de mindenképp érdemes az eszünkbe vésni, hogy ha izzót cserélünk, minden esetben kapcsoljuk le azt az áramforrásról.

A következőkben a menetes és a bajonettes foglalatokról lesz szó, mindkét típusból többféle is létezik a piacon.

Menetes foglalatok

A menetes foglalatok nevében található E betű az Edison menetre utal, a szám pedig a foglalat milliméterben mért átmérőjét jelöli.

  • E10 – törpefoglalatnak is hívják, ez található meg például a kerékpárlámpákban, jelzőizzókban
  • E11 – hazánkban nem, inkább az USA területén elterjedt
  • E12 – hazánkban nem, inkább az USA területén elterjedt
  • E14 – az egyik legelterjedtebb típus, kisebb teljesítményű csillárokban, lámpatestekben találjuk meg, dekorációs fényforrásokhoz, munkalámpák izzóihoz is használják. Váltott fényű reflektor izzóknál is megtaláljuk, más neve a minyon foglalat
  • E17 – hazánkban nem, inkább az USA területén elterjedt
  • E26 – hazánkban nem, de más piacokon igen elterjedt, változatos fejkialakítása van
  • E27 – az otthoni világításban leginkább használt foglalatról van szó, garázsban, előterekben, hálóban, nappaliban, de akár kültéren is megtalálható, leginkább 230 V hálózaton üzemel
  • E39 (Észak-Amerika) és E40 – más néven góliát foglalat, amit leginkább térvilágításban alkalmaznak

Bajonettes, elforgatásra rögzíthető foglalatok

Nemcsak fix, hanem elforgatásra rögzíthető foglalatok is léteznek, melyek közül itthon a GU10-es változatot alkalmazzák a leggyakrabban, főleg spotlámpákban, süllyesztett lámpákban. De léteznek még további változatok is, például: BA15d, BA15s, B22, GX10, GU24 és GX53. 

Érdemes beszélni továbbá a fénycső foglalatokról és a kéttüskés foglalatokról is, melyek kódja legtöbbször G-vel kezdődik, de a foglalatok tárházában rengetegfélét találunk még, amiket az általános villanyszerelésben nem használunk.

Ajánló

A géllakkok tartósságának titkai

A géllakkok tartósságának titkai

A műkörmösök körében felmerülő egyik leggyakoribb kérdés az, hogy vajon melyik lehet a legtartósabb géllakk. Hiszen senki sem szeretne több terméket...

bővebben
Szeretsz játszani? És tudsz is?

Szeretsz játszani? És tudsz is?

Minden bizonnyal számodra is ismerősek Fodor Ákos igencsak híressé vált szavai, amelyek arra hívják fel a figyelmet, hogy soha nem szabad magunkat...

bővebben