A bonyolultabb fizikai infrastruktúrák már régóta az életmódunk részét képezik, ezért amikor egy épület állapotát kell felmérni, a legtöbben meglátják a repedéseket a falon, a meglazult zsanérokat vagy éppen a hiányzó tetőcserepeket, hiszen ezek szemmel láthatóak.
A digitális világ viszont más, hiszen a laikus szem számára gyakran az is láthatatlan, ha hiányzik egy fal. Egy gyenge jelszó, egy elmaradt frissítés, egy rosszul beállított jogosultság olyan, mintha nyitva hagynánk a bejárati ajtót, csak éppen ez a biztonsági rés csak a hozzáértők számára látható.
A veszélyek felismeréséhez és elhárításához olyan szakértőkre van szükség, mint az ITSecure, a sérülékenységvizsgálat specialistája.
Mit csinál az etikus hekker?
Az etikus hekker teszt, kicsit szakszerűbben penetrációs teszt egy szimulált kibertámadás, amelyet erre a célra felkért, megbízható szakértők hajtanak végre annak érdekében, hogy feltárják egy informatikai rendszer gyenge pontjait, mielőtt egy rossz szándékú támadó élne vissza azokkal. A cél itt egyértelműen nem a károkozás, hanem a megelőzés.
A penetrációs teszt kiterjedhet a teljes infrastruktúrára vagy annak egy részére, de akár még a munkavállaloktól is megpróbálhatnak jelszavakat kicsalni, felmérve a dolgozók kiberbiztonsági tudatosságát. A feltárt hibákról precíz jelentés készül, ami javaslatokat is tartalmaz a gyenge pontok megerősítésére.
Ki van veszélyben?
Sokan úgy gondolják, hogy a kiberbűnözők csak a nagyvállalatokra, kormányzati rendszerekre összpontosítanak. A valóság viszont az, hogy akár egy kis vállalkozás is célponttá válhat, és ők azok, akik jellemzően erre egyáltalán nincsenek felkészülve. Esetükben a hekkerek célja nem is a közvetlen anyagi haszonszerzés, hanem az erőforrásként való felhasználás spam hálózat részeként, vagy csak egyszerűen eladják az adatokat a feketepiacon.
Veszélyben lehetnek éppen ezért érzékeny támogatói adatokat kezelő nonprofit szervezetek, de igazából bárki, aki valamilyen eszközön keresztül az internethez csatlakozik.
A felkészületlenség ára a reputáció
Az, hogy egy sikeres hekkertámadás mennyi közvetlen anyagi kárt okoz, csak egy dolog, hiszen egy vállalkozás életében a bizalmi tőke értékvesztése sokkal beláthatatlanabb veszteség.
Ha egy webshop ügyféladatai kiszivárognak, ki fog azután ott vásárolni? Ha egy pénzügyi intézmény adatait lopják, ki fogja rájuk bízni az értékeit?
Ahogy az életmódunk egyre inkább digitálissá válik, úgy válik egyre inkább szükségessé, hogy a digitális infrastruktúrák sérülékenységével tisztában legyünk. Persze nem kell mindenkinek szakértővé válni, viszont ha szükséges, a szakemberek tudását mondhatni kötelessége igénybe venni.