A lakásbiztosításunk az otthonunk védelmét szolgálja, és a legtöbbünket megnyugtató érzéssel tölt el a megléte. A szerződések kötésének dátuma fontos időpont lehet, hiszen ez lesz a szerződések többségénél az évforduló napja is. Ez határozza meg az indexálás időpontját is, és ehhez kötve tudjuk szabályosan felmondani a szerződésünket is, ha úgy ítéljük meg jónak.
De vajon megérheti egy, az évfordulótól eltérő napon felmondani a lakásbiztosításunkat? Erre fogunk kitérni a következő cikkben.
Mikor lehet indokolt a biztosítás felmondása?
Ha költözünk, vagy új ingatlant vásárolunk, érdemes lehet a lakásbiztosítást áttekinteni, és szükség esetén akár módosítani is. Az ingatlanra az új tulajnak mindenképpen saját szerződést kell kötnie, tehát nem érdemes a régi tulajdonos biztosítását továbbvinni. Adásvétel esetében a biztosítást érdekmúlásra hivatkozva minden gond nélkül meg lehet szüntetni az évfordulótól függetlenül.
Amennyiben új lakásbiztosításra van szükséged, vagy csak attól tartasz, hogy a meglévő szerződés már régen nem volt felülvizsgálva, bármikor megteheted a szükséges lépéseket, és akár egy online kalkuláció után már meg is kötheted az új szerződésedet az otthonod kényelméből.
A biztosítási szerződéseket bizonyos időközönként nem árthat természetesen felülvizsgálni. Ilyenkor a legtöbben nemcsak a meglévő csomag kondícióit nézik át, hanem akár a piac egyéb kínálatait is megnézik, hogy akad-e a jelenlegi csomagnál kedvezőbb árú, vagy jobb feltételeket kínáló összeállítás. Amennyiben igen, akkor pedig érthetően nem akarná az ember kivárni az esetekben akár hónapok múlva bekövetkező évfordulót, így marad az időszakon kívüli felmondás lehetősége.
Milyen buktatói vannak a lakásbiztosítás soron kívüli felmondásának?
Amennyiben a biztosítónál volt lehetőség arra, hogy több szerződés megkötése esetén kedvezményt kapjunk, és éltünk vele, jobb előre átszámolni, hogy tényleg megéri-e váltani. Megeshet ugyanis, hogy egy másik biztosító pár ezer forinttal kecsegtetőbb árat kínál, de közben több tízezret is bukunk az egyéb szerződések díjának emelkedése miatt.
Amennyiben a szerződésünkben hűségkedvezmény is szerepel, akkor még az is lehet, hogy pénzbe fog kerülni a biztosítóváltás. Amennyiben nem várjuk ki a hűségidő végét, akkor az addig megkapott hűségkedvezmény értékét a biztosító visszakérheti a szerződés felmondásakor.
Az is igen kellemetlen fordulat lehet, ha a lakáshitel miatti kötelezettség okán van lakásbiztosításunk, amit megszüntetünk. Nem egy esetben adnak ugyanis kedvezményes kamatfeltételeket egy adott típusú biztosítás mellé. Ha ezt a szerződést felrúgjuk, akkor a későbbiekben akár a lakáshitelünk törlesztőrészlete is emelkedhet.
Nagyon fontos tehát, hogy amennyiben fel akarjuk mondani a lakásbiztosításunkat, mindig alaposan olvassuk át a szerződésünket is, hogy biztosan ne érjen minket kár!