Mire jók a laprugók? Mit érdemes tudni róluk?

2025. július 16.

Lakóautóval elindulni az ismeretlenbe? A nyár tökéletes lehetőséget ad erre. Elég csak összecsomagolni annyi holmit, ami a több hetes túrára elegendő, és már kezdődhet is életünk egyik legnagyobb kalandja. Azonban még mielőtt az útvonalat elkezdjük tervezgetni, mindenképpen alaposan ellenőrizni kell a lakóautó állapotát.

A stabilitás egy fontos kérdés

Egy ilyen jármű esetében a felfüggesztés sokat számít, mivel alapjaiban határozza meg az utazás biztonságát és kényelmét. Az egyik legfontosabb alkatrész a laprugó, ami a LAPRUGÓ OUTLET oldaláról könnyedén pótolható, ha szükség van rá. Ez egy többfunkciós elem, aminek a legfőbb feladata a tengely és az alváz összekapcsolása. Elengedhetetlen a jármű stabilitása és irányíthatósága miatt.

Ha a fő laprugó esetleg eltörik vagy erősen megsérül, akkor a tengely nem lesz megfelelően rögzítve az alvázhoz. Szélsőséges esetben ez akár a tengely elmozdulását is eredményezheti, a jármű irányíthatósága is veszélybe kerülhet.

Az sem mindegy, hogy pontosan milyen laprugót használunk. Ha eltérnek a méretei, vagy az egyik oldalon más méretű rugó van, a tengely egyszerűen nem lesz merőleges a menetirányra. Ez negatívan befolyásolhatja a lakóautó menettulajdonságait. Fokozott gumikopást és egyenetlen kormányzást eredményez. A laprugó mellett a felfüggesztés legfontosabb elemei közé tartozik még a lengéscsillapító, a felütközésgátló és stabilizátorrúd is.

Természetesen a lakóautók mellett még számos más típusban is található rugólap. Például nehézteherautókban és pótkocsikban, illetve könnyű haszongépjárművekben és pickupokban. Ez az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja annak, hogy a jármű minden helyzetben stabil maradjon, illetve a nagy terhelés se okozzon problémákat. 

Milyen veszélyek leselkednek a laprugókra?

Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük az alkatrész állapotát, hogy elkerüljük a nagyobb meghibásodásokat. A mikrorepedések a gyártás vagy mechanikai sérülések következtében is kialakulhatnak. A zárványok az acélban gyengítik az anyagot. Ha a hőkezelési eljárás nem volt megfelelő, az szintén a laprugó töréséhez vezethet. A korrózió megelőzhető felületkezelési eljárások segítségével.

A rendszeres túlterhelés és/vagy extrém útviszonyok sem kedveznek a laprugónak. Ezért is kell megvizsgálni időről időre. Olykor szembesülhetünk azzal, hogy már törött alkatrésszel közlekedünk egy ideje.

Mikor jön el a csere ideje?

Ha azt látjuk, hogy törött a laprugó, nem feltétlenül lesz biztonságos a jármű használata ilyen állapotban. Meg kell vizsgálni a törés helyét, a laprugó szerkezetét, pontosan melyik lap tört el, mekkora a jármű terheltsége, van-e stabilizátorrúd és mekkora kockázatot vagyunk hajlandóak vállalni.

A legjobb megoldás az, ha minél hamarabb a csere mellett döntünk és nem indulunk útnak törött laprugóval, mert az csak további költségeket és veszélyeket vonhat maga után.

Ajánló